# Numerical Ability

1. 37% of 1264 + ? = 999

Ans: 531.32

Explanation:

37% of 1264 + ? = 999

467.68 + ? = 999

? = 999 − 467.68 = 531.32

2. (23)2 + (45)2 = (?)2 + 94

Ans: 46

Explanation:

(23)2 + (41)2 = (?)2 + 94

(?)2 = 529 + 1681 − 94

⇒ (?)2 = 2116 = (46)2

⇒ ? = 46 Ans: 2401

Explanation: 4. (1438% of 36) ÷ 24 = ?

Ans: 21.57

Explanation:

(1438% of 36) ÷ 24

⇒ 517.68 ÷ 24 = 21.57 Ans: Explanation: 6. Arun spends 22% of his monthly income on rent, 17% on household expenditure and 11% on children's education. He spends 30% of the remaining on traveling and saves Rs.2100. What is his yearly income?
Ans: Rs.72000

Explanation:
Let the monthly income be Rs.100
Money spent on rent = Rs.22
House hold expenditure = Rs.17
Children's education = Rs.1.1
Remaining money = 100 − (22 + 17 + 11)
= 50
Money on travelling = 30% of 50 = Rs.15
Remaining = 50 − 15 = Rs.35
according to question, he saves Rs.2,100
... 35% = Rs.2,100 = Rs.6,000
Monthly salary = Rs.6,000
... Yearly salary = 12 × 6000 = Rs.72,000

7. Indu obtained 85% marks in Hindi and English, 90% marks in Maths and Science and 86 marks in Social. If the maximum marks in each subject is 100, what is her overall percentage in all the subjects together?

Ans: 87.2

Explanation:

Total marks in Hindi & English = 85 × 2 = 170

Total marks in Maths & Science = 90 × 2
= 180
Marks in Social = 86

Total marks in all 5 subjects
= 170 + 180 + 86 = 436
... Percentage of Marks in all subjects 8. A 240 metre long train running at 45kmph speed crosses a bridge in 36 seconds. Find the length of the bridge?

Ans: 210 m

Explanation:
Distance = Speed × Time
Let the length of the bridge be 'x' metres
... 240 + x = 45 (5/18) mps × 36 sec
x = 210 metres

9. If the fractions 3/5, 8/11, 5/8, and 6/13 are arranged in ascending order, which fraction will come last in the order?
Ans: 8/11
Explanation:

after arranging in ascending order, last in the order is the biggest fraction
... Biggest fraction is 10. What should come in place of question mark (?) in the following number series question?
14   21   42   ?   315   1102.5
Ans: 105
Explanation:
14 × 1.5 = 21
21 × 2 = 42
42 × 2.5 = 105
105 × 3 = 315
315 × 3.5 = 1102.5

11. By how much is 4/5 th of 1630 more than  2/3 rd of 1140?
Ans: 544
Explanation: 12. The population of a town is 334000. It increases by 5% in the first year and 8% in the second year. What will be the population of the town after two years?
Ans: 378756
Explanation: Population after 2 years = 105% of 108% of 334000

13. A hostel requires 105 kgs. of rice for one week. How many kgs. of rice will it require for the months of September and October months together?
Ans: 915 kgs
Explanation: Number of days in Sep & Oct = 30 + 31= 61

= 915 kgs

14. If the numerator of a fraction is increased by 200% and the denominator is increased by 150%, the fraction so obtained is . What is the original fraction?
Ans: 3/4

Explanation Posted Date : 03-12-2021

గమనిక : ప్రతిభ.ఈనాడు.నెట్‌లో కనిపించే వ్యాపార ప్రకటనలు వివిధ దేశాల్లోని వ్యాపారులు, సంస్థల నుంచి వస్తాయి. మరి కొన్ని ప్రకటనలు పాఠకుల అభిరుచి మేరకు కృత్రిమ మేధస్సు సాంకేతికత సాయంతో ప్రదర్శితమవుతుంటాయి. ఆ ప్రకటనల్లోని ఉత్పత్తులను లేదా సేవలను పాఠకులు స్వయంగా విచారించుకొని, జాగ్రత్తగా పరిశీలించి కొనుక్కోవాలి లేదా వినియోగించుకోవాలి. వాటి నాణ్యత లేదా లోపాలతో ఈనాడు యాజమాన్యానికి ఎలాంటి సంబంధం లేదు. ఈ విషయంలో ఉత్తర ప్రత్యుత్తరాలకు, ఈ-మెయిల్స్ కి, ఇంకా ఇతర రూపాల్లో సమాచార మార్పిడికి తావు లేదు. ఫిర్యాదులు స్వీకరించడం కుదరదు. పాఠకులు గమనించి, సహకరించాలని మనవి.