# Data Interpretation - 1

Directions (Qs. 1 - 5): The given table shows the number of employees and ratio of the male to female employees in three different companies from five different cities.

1. What is the average number of male employees in Wipro from all the cities together?

A) 2190    B) 2100    C) 2160    D) 2180    E) None of these

2. The number of male employees in TCS from Mumbai is approximately what percent of the number of female employees in Infosys from Bangalore?

A) 60%    B) 70%    C) 80%    D) 90%   E) None of these

3. What is a total number female employee in Delhi from all the compaines together?

A) 3200    B) 3400    C) 3100    D) 3500      E) 3600

4. What is the ratio of the number of male employees from Kolkata, Mumbai and Bangalore together in TCS to the number of female employees from Chennai, Mumbai and Delhi together in Wipro?

A) 48 : 25     B) 51 : 29     C) 53 : 31     D) 49 : 30    E) None of these

5. What is the average number of female employees in Infosys from all the cities together?

A) 720    B) 740     C) 760     D) 750    E) None of these

Explanation:

1-D;    Avg. number of male employees in Wipro

3-D;   Req. total = 900 + 1000 + 1600 = 3500

4-B;   Required ratio = (1500 + 400 + 3200) : (900 + 400 + 1600)

= 5100 : 2900 = 51 : 29

Directions (Qs. 6 - 10): The given table shows the number of employees in four different companies and the percentage of male, ratio of the male to female employees in IT department. The companies have two different departments IT and HR.

6. What is the average number of male employees in all the companies together?

A) 1200   B) 1400   C) 1500    D) 1300   E) 1100

7. What is the ratio of the total number of male to female in HR department employees in D?

A) 4 : 3    B) 6 : 1    C) 7 : 2     D) 8 : 3    E) None of these

8. The number of male employees in IT department in C is approximately what percent of the total number of employees in HR department in D

A) 43%    B) 50%    C) 53%    D) 77%    E) 63%

9. What is the difference between the male to female employees in HR department in all the companies together?

A) 1460    B) 1680   C) 1720    D) Cannot be determined    E) None of these

10. What is the average number of female employees in IT department in all the companies together?

A) 440    B) 470    C) 460     D) 480    E) None of these

= 1500

Ans: C

7. HR male in D = 2100 − 900 = 1200

HR female in D = 700 − 500 = 200

Required ratio = 1200 : 200 = 6 : 1

Ans: B

= 42.85% ≈ 43%

Ans: A

9. Total male employees

=1200 + 1800 + 900 + 2100 = 6000

Total female employees = 800 + 600 + 900 + 700 = 3000

IT department male employees

= 800 + 900 + 600 + 900 = 3200

IT department female employees

= 600 + 300 + 480 + 500 = 1880

HR department male employees

= 6000 − 3200 = 2800

HR department female employees = 3000 − 1880 = 1120

Difference = 2800 − 1120 = 1680]

Ans: B

​​​​​= 470

Ans: B

Directions (Qs. 11 - 13): Study the following information carefully and answer the given questions:

The given table shows the number of employee works in five different companies and the ratio of the employees of two different departments - IT and HR.

11. 60% of employees in IT department are female in A and 40% of employees in HR departmentare male in A. Find the total number of female employees in company A.

A) 1800   B) 1500   C) 2000   D) 2400    E) None of these

12. What is the difference between the total number of employees in IT department in all the companies together and the total number of employees in HR departments in all the companies together?

A) 400    B) 500     C) 600     D) 300     E) None of these

13. If the ratio of the number of male to female employees in all the companies together is 3 : 2, then what is the difference between the total number of male and female employees in all the companies together?

A) 2400    B) 2500    C) 2600    D) 2700    E) None of these

Explanation:

11. Female employees in IT department

Female employees in HR department

Total number of female employees in A

= 840 + 960 = 1800

Ans: A

12. Total employees in IT department

= 1400 + 1500 + 2000 + 500 + 1600 = 7000

Total employees in HR department

= 1600 + 1000 + 1200 + 1500 + 1200 = 6500

Required Difference = 7000 − 6500 = 500

Ans: B

Total number of male employees

= 1800 + 1500 + 1920 + 1200 + 1680

= 8100

Total number of female employees

= 1200 + 1000 + 1280 + 800 + 1120

= 5400

Required Difference = 8100 − 5400

= 2700

Ans: D

Posted Date : 06-05-2023

గమనిక : ప్రతిభ.ఈనాడు.నెట్‌లో కనిపించే వ్యాపార ప్రకటనలు వివిధ దేశాల్లోని వ్యాపారులు, సంస్థల నుంచి వస్తాయి. మరి కొన్ని ప్రకటనలు పాఠకుల అభిరుచి మేరకు కృత్రిమ మేధస్సు సాంకేతికత సాయంతో ప్రదర్శితమవుతుంటాయి. ఆ ప్రకటనల్లోని ఉత్పత్తులను లేదా సేవలను పాఠకులు స్వయంగా విచారించుకొని, జాగ్రత్తగా పరిశీలించి కొనుక్కోవాలి లేదా వినియోగించుకోవాలి. వాటి నాణ్యత లేదా లోపాలతో ఈనాడు యాజమాన్యానికి ఎలాంటి సంబంధం లేదు. ఈ విషయంలో ఉత్తర ప్రత్యుత్తరాలకు, ఈ-మెయిల్స్ కి, ఇంకా ఇతర రూపాల్లో సమాచార మార్పిడికి తావు లేదు. ఫిర్యాదులు స్వీకరించడం కుదరదు. పాఠకులు గమనించి, సహకరించాలని మనవి.